Ortodontik tedavi teller yardımıyla kuvvet uygulanarak diş çapraşıklıklarının giderilmesini sağlayan diş hekimliği branşıdır.
Diş çapraşıklığının düzenlenmesi estetik kazanımların yanısıra ağız sağlığının da arttırılmasını sağlamaktadır.
Dişler çapraşık olduğunda diş firçası etkin kullanılamaz. Bu sebepten diş çürükleri ve diş eti iltihapları nedeniyle diş kaybı kaçınılmaz olur.
Ortodontik tedavi çocuk ve yetişkin farketmeksizin her yaş grubuna uygulanabilmektedir.
Günümüzde ortodonti tedavisi sırasında estetik kaygılar taşıyan hastalar için lingual ortodonti ve şeffaf plaklar ile ortodonti uygulamaları oldukça yaygındır.
Şeffaf plak ile ortodonti uygulamaları alınan ölçüler sonrası bilgisayar programları yardımı ile tasarlanan belli sayıda ki şeffaf plağı doktorun belirlediği süre ve sıra ile kullanımı sonucu dişlerin tel takılmadan düzeltilmesidir.
Lingual ortodonti kişiye özel tasarlarlanan ve dişlerin iç yüzeyine yapıştırılan braketlerin tamamen görünmez şekilde uygulanmasıdır. Vakadan vakaya göre farklı uygulamalar gerektirir.
Ortodontik tedaviler ile düzeltilemeyen çene uyumsuzlukları ortognatik cerrahi uygulamaları ile düzeltilmektedir. Çeneler ameliyatla olması gereken konumlarına getirilir. Çene cerrahları, plastik cerrahlar bu konuda yetkindir.